Od roku 2007 projekt fungoval převážně jako "ADOPCE", tedy z částky 200,- Kč za jeden strom/rok se financovala sazenice a cca 5 let zalévání stromu, najatým externím zahradníkem.

Udělali jsme zkušenosti přímo v terénu a pochopili, že je zapotřebí zprvu i zainvestovat infrastrukturu u zcela nových výsadbových stanovišť, ustát počáteční nedůvěru místních lidí, a to vše nedokáže pokrýt částka za jeden strom. Finančně ustát začátky než se dostaví výsledky v podobě zakořeněného stromu, řízené těžbě dřeva, turismu. Mentalita tamních lidí je ale poněkud volnější a když nad nimi není dohled, tak to trochu flákají. Ze 3 tisíc stromů jich tedy zůstalo 156. Ne všechny úhyny byly způsobeny nezodpovědností, přispěly k tomu i jiné faktory. Jako slaná spodní voda, nevyhovující zemina (písek), občas i rozbité čerpadlo atd...

Většinu stromů také sdružení MIE z.s. vysázelo své pomocí, za soukromé peníze zakládajících členů.

Proto chceme trochu pozměnit financování projektu a hlavně ho udržet nezávislým na každodenním zalévání stromů. Kromě možnosti adopce máte možnost přispět i na podporu vzniku určitého stanoviště do prvotních investic: čerpadla, oplocení (proti ovcím a velbloudům), samozávlahové potrubí, zařízení pro získávání vody ze vzdušné vlhkosti atd...


Projekt Tunis v rocích
Projekt v rocích

Rok 2007

Začátek projektu - TUNIS ADOPCE STROMŮ

Jeho hlavím cílem je zalesňování pouště, se současným vytvořením biotopů a udržení vody v oblasti a tím i života.

Pozemek se nachází za obcí Khafsalah směrem na Tataouine v Tunisku. ODKAZ NA MAPU

Rok 2014

Ujal se

Náš první a nejvyšší strom, tento strom je jedním z mála, které přežily, kvůli nedostatku financí na zahradníka, který by o ně pečoval. (původně vysázeno několik tisíc stromů). Stromy se musí pravidelně zalévat, než dosáhnou na spodní vodu.

Tento je je již samostatný, zalévat není potřeba, a postupně se do jejich stínu stahují drobná zvířátka - ptáci, brouci, pískomilové... a o to nám jde, vytovřit zde život :-)

Jeden z mála
přežil i ožrání sousedovými velbloudy a už je soběstačný
mie

Došlo zde ke zničení altánu. Důvod ? I zde se popsala revoluce a krize. Stromkům co se uchytily se naštěstí nic nestalo. Jen u dvou je nalomená větev, asi od nějakého zbloudilého velblouda.

  • Udělali jsme si zde malou chatku, pro úkryt před sluníčkem a odpočinek ve stínu
  • Vysadily jsme také první zkušební ALOE-VERA které se uchytily a přežily první léto
  • Palmy které jsme zde také vysadily, rostou, ale pomalu tyto jsou zde již od začátku projektu z roku 2007 a pro náš projekt zalesňování se příliš nehodí, Zatím vítězí akácie, která rychle roste a není agresivní vůči jiným rostlinám kolem
  • PŘIPRAVUJEME NOVÝ TYP ČERPADLA NA SOLÁRNÍ POHON

Rok 2015

Velké změny

Letos jsme na pozemku udělali velké změny. Pronajali jsme několik hektarů místním lidem na pěstování olivovníků. Jedním z nich je i pan Amor, který nám již několik let vozí vodu na zalévání v cisterně za traktorem. Navázali jsme s místními již vřelejší kontakty, přeci jenom jsme zde již 8 let.

Škoda, že voda v naší studní je slanější, to by tady již bylo jak v rajské zahradě. Zde Stačí pouze voda a vše roste.

  • Dostali jsme se i k místním dotacím na vybudování dvou podzemních betonových nádrží na dešťovou vodu a na jaře se zahájila jejich stavba. Nyní čekáme ještě na nějaké povolení. Vždy musíme jednu etapu předfinancovat a pak nám mají být vrácený peníze můžeme pokračovat v další etapě.
  • Mají zde velmi důmyslně vymyšlené, jak nachytat co nejvíc dešťové vody. Nádrž je pod kopcem a do stran od nádrže jsou udělané takové hráze do trychtýře, takže veškerá voda směřuje do nádrže.
  • Pokračujeme s malou budoucí plantáží aloe vera, kterou bychom později chtěli dovážet do ČR a zde zpracovávat.

Rok 2016

Zásoba vody

Mmístní dostavěli nádrž a čeká se na zpětné získání dotací abychom mohli začít s druhou nádrží na protější straně.

Udělali jsme zde hráz přes údolí, kudy občas protéká potok. Pokud zaprší voda se zde déle drží a vsakuje okolo naší studny do podzemí.
Stromky rostou i bez zalévání sice né tak intenzivně, ale musí si zvykat na drsnou přírodu.


Adoptujte si strom
Adoptujte si strom

doplníme doplníme doplníme doplníme doplníme doplníme doplníme doplníme doplníme doplníme doplníme doplníme doplníme

Pojďte s námi pracovat
Pojďte s námi pracovat na projektu

doplníme doplníme doplníme doplníme doplníme doplníme doplníme doplníme doplníme doplníme doplníme doplníme doplníme

Produkty a služby
Produkty a služby

doplníme doplníme doplníme doplníme doplníme doplníme doplníme doplníme doplníme doplníme doplníme doplníme doplníme

Galerie Tunis
Galerie adopce stromů
Na tomto místě v Tunisu projekt probíhá

MIE z.s. / Ředhošť 38, 411 20 Mšené-lázně / E-mail: organizator@mie.cz / Tel.: 602 661 912

Podpořte nás a naše aktivity

Budeme rádi jestli nás podpoříte ve tvoření nových projektů a upevňování stávajících, libovolnou finanční částkou na transparentní účet Mie z.s. 2858055001/5500 do poznámky uveďte (podpora projektu a případně své jméno). Pokud nám napíšete na sebe e-mail budeme se snažit Vás průběžně informovat, jak jsme s Vašim příspěvkem naložili.

Buďte součástí vytvoření lepšího prostředí kolem nás.

Náhled do transparentního účtu